24 lis 2017

A jeśli Twoi rodzice naprawdę są złoczyńcami? - "Marvel's Runaways" odcinki 1-3 (2017)

Listopad był bardzo hojnym miesiącem dla fanów komiksów. Justice League, The Punisher, Thor: Ragnarok jeszcze jest pokazywany w kinach. Najbardziej czekałam jednak na serial Marvela, który od samego początku wzbudził moje podekscytowanie. Runaways zapowiadało się na produkcję najbardziej wierną komiksowemu pierwowzorowi. Jestem po trzech pierwszych odcinkach i moje wrażenia mogę opisać w dwóch słowach: HOLY SHIT.


Runaways opowiada historię szóstki nastolatków, którzy odkrywają, że ich rodzice są członkami The Pride – organizacji mającej na celu zagładę Ziemi. To pozostaje w zgodzie z komiksami. Dalej ktoś, kto zna komiksową wersję tej historii może się leciutko pogubić.

Alex (Rhenzy Feliz), Nico (Lyrica Okano), Karolina (Virginia Gardner), Chase (Gregg Sulkin), Gert (Ariela Barer) i Molly (Allegra Acosta) chodzą razem do szkoły. Byli najlepszymi przyjaciółmi dopóki siostra Nico, Amy (która również była częścią grupy), nie zginęła. Dwa lata później są dla siebie niemal jak obcy ludzie. Pomimo tych okoliczności, dochodzi jednak do spotkania starych znajomych. Podczas niego są oni świadkami rytualnej ofiary, której dokonują ich rodzice. Przyjaciele ponownie się jednoczą, aby odkryć prawdę o swoich rodzicielach, przy okazji odkrywając więcej tajemnic.


Scenarzyści serialu dokonali wielu zmian względem komiksu. We wszystkim pomagał im Brain K. Vaughan (twórca Runaways), który popierał ich zmiany. Muszę przyznać, że jak na ten moment jedynie dodają one historii atrakcyjności. Atmosfera komiksu została zachowana, postaci Uciekinierów zostają wierne swoim pierwowzorom… Po ostatnich wpadkach Marvela z serialami naprawdę dobrze było obejrzeć coś tak kapitalnie zrobionego.

Jedną z największych zmian w historii to brak rodziców Molly oraz zmiana jej nazwiska. W komiksach była Molly Hayes, w serialu mamy Molly Hernandez. Jest tego jeden główny powód, który nikogo nie powinien dziwić. Molly i jej rodzice są mutantami. Mutantów ma Fox, więc nie oczekujcie, że Molly zostanie nazwana słowem na „m” w serialu. Przez to też nie ma jej rodziców, ale to tylko sprzyja rozbudowanemu wątkowi o rodzicach dzieciaków, który będzie o wiele szerszy niż w komiksach (tam był im poświęcony bodajże tylko jeden zeszyt).


Co bardzo mi się spodobało to ukazanie postaci. Od pierwszego odcinka wiedziałam, że będą one TAKIE SAME, jak te postaci, które pokochałam podczas czytania komiksu. Gert jest social justice warrior, Nico to gotka, która czuje się strasznie samotna i szuka samej siebie (tak samo jak Karolina, ale obie chowają się pod innymi zabiegami). Alex już jest liderem grupy, Karolina to ta kochana dziewczyna, serdeczna dla wszystkich. Chase to kochany i przemiły chłopak schowany za wyglądem typowego sportowca, a Molly… Molly to pełna energii dziewczynka, jednak nie jest tak naiwna jak w komiksach.


Duży plus za Old Lace, która nie jest tylko wytworem CGI. Pewnie, są sceny, w których jest zrobiona komputerowo, ale ujęcia z bliska na jednego z ulubionych komiksowych dinozaurów są wystarczająco wyraźnie, aby stwierdzić, że część budżetu poszła na zbudowanie Old Lace w studiu. I za to dziękuję!

Cała akcja rozwija się w odpowiednim tempie. Nie posuwa się tak szybko jak w pierwowzorze, ale nie ma się co dziwić, skoro mamy zdecydowanie więcej wątków z rodzicami. Nie zapominajmy również, że jest to teen drama, więc serial nie jest dla tych, którzy za tym gatunkiem nie przepadają. Nie ma się jednak, co dziwić, skoro głównymi bohaterami jest szóstka nastolatków. Sam komiks również jest z tej samej kategorii.


Mam słabość do dobrze napisanych seriali dla nastolatków, a Runaways jest niemal tak dobre ja Riverdale. Archiemu rośnie konkurencja. Do tego genialny Brain K. Vaughan, który jest wymieniony jako konsultant. Miło wiedzieć, że twórca stoi za ekranizacją i ją poleca, bo nie zawsze się to zdarza. Moi drodzy, jeśli jeszcze nie obejrzeliście Runaways, bardzo dużo tracicie. Naprawdę. Musicie ten serial obejrzeć. Uwierzcie mi.

1 komentarz:

  1. Ja na ten serial również bardzo bardzo czekałam. Jestem po pierwszym odcinku i jestem zachwycona, czekam na kolejne. ♥
    meganeuraa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń