17 sie 2018

Już nie muszę się bać. - "Wbrew Naturze. Tom 2 - Polowanie"


W październiku 2017 dzięki wydawnictwu Non Stop Comics mogliśmy zobaczyć, jak wygląda świat kontrolowany pod każdym względem, nawet od strony statusu związku. Wbrew Naturze, bo to ten komiks właśnie przedstawia tak nieprzyjazną wizję świata, w drugim tomie, Polowanie, pokazuje nam, co i kto stoi za tą kontrolą oraz jak to się ma do naszej głównej bohaterki, kochanej Leslie.

Wykonanie: Mirka Andolfo

Oskarżona o zabójstwo dwójki swoich najlepszych przyjaciół, Leslie zmuszona została do zejścia w podziemia. Sytuacja nie należy do najlepszych, kiedy dodamy do tego fakt, że nasza świnka została opętana przez ducha prastarego bóstwa, które chce przejąć nad nią kontrolę w imię miłości do niej (a raczej do nieżyjącej już postaci, do której jest zdumiewająco podobna). Leslie trafia jednak w ręce sojuszników, którzy chcą jej pomóc pozbyć się ducha i wyciągnąć ją z tak beznadziejnej sytuacji. Zwyczajowo, nie wszystko idzie po ich myśli.

Mirka Andolfo w drugim tomie swojego autorskiego komiksu wpycha nas jeszcze bardziej w dystopijny świat antropomorficznych bohaterów. Tu już nie chodzi tylko o kontrolę nad obywatelami; w Wbrew Naturze: Polowanie stawka wzrasta niesamowicie wysoko. Nie chodzi tylko o biedną, zagubioną Leslie, która staje przed szarą rzeczywistością, gdzie państwo wybiera dla ciebie partnera. Okazuje się, że za taką polityką stoją wyznawcy starych bóstw, a ich intencje nie są czyste.

Wykonanie: Mirka Andolfo

W Polowaniu przygoda Leslie i jej sprzymierzeńców obiera jasny dla nas kierunek. Jak można przewidzieć, chodzi o losy całego świata. Cała historia od samego początku należy raczej do tych przewidywalnych, ale nie zawsze jest to minusem. Przy Wbrew Naturze bawiłam się całkiem dobrze, a to, że zakończenie drugiego tomu można było całkiem szybko przewidzieć tylko leciutko działa na jego niekorzyść.

Więcej zastrzeżeń mam do samej Leslie. Odniosłam wrażenie, że w drugiej odsłonie jej wielkiej przygody nasza urocza świnka została „zdegradowana” na samym początku do typowej damy w potrzebie. O ile można zrozumieć, że cała sytuacja ją przytłacza, po pierwszym tomie nie spodziewałam się, że Leslie może być aż taką histeryczką; a miejscami właśnie takie wrażenie sprawiała.

Wykonanie: Mirka Andolfo

Wątek kontroli nad związkami obywateli nadal stanowi jedną z mocnych stron tej opowieści. W Polowaniu jest mu poświęcone o wiele mniej czasu ze względu na wątek związany z opętaniem Leslie przez pradawnego ducha białego wilka, który nawiedza ją snach. Tym razem Andolfo przedstawia nam, jak wyglądają terapie konwersyjne osób, które zakochały się w osobniku innego gatunku albo tej samej płci. A jeśli w grę wchodzi osobnik tego samego gatunku i tej samej płci… nie ma ratunku.

O stronie graficznej nie ma się co zbytnio rozpisywać, bo tylko powtórzyłabym to, co napisałam w recenzji tomu pierwszego. Andolfo świetnie radzi sobie z pokazaniem seksapilu, ale nie w nachalny i seksistowski sposób. Jej postaci są również bardzo ekspresyjne, a kadry ze scenami pościgów czy walki dynamiczne i czytelne, co nie zawsze idzie w parze.

Wykonanie: Mirka Andolfo

Cóż można więcej napisać? Wbrew Naturze: Polowanie to komiks lekki i ciekawy, szczególnie dla tych, których ciekawi połączenie polityki i mistycyzmu. Dla mnie ten komiks pozostanie na liście must have’ów przede wszystkim ze względu na polityczne wątki, które niebezpiecznie nie są wcale tak zaskakujące biorąc pod uwagę sytuację nie tylko na naszej rodzimej politycznej arenie. I nie będę kłamać, postaci Andolfo są nadzwyczaj śliczne.


Autorka okładki: Mirka Andolfo
_______________________

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Non Stop Comics.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz